amarantus ekspandowany

Amarantus ekspandowany – do czego go używać?

Z pewnością każdy z nas kojarzy słowo „amarantus”. Amarantus jest coraz częściej widywany na półkach, nie tylko na dziale zdrowej żywności. Skąd wzięła się jego popularność i do czego go dodawać?

Czym jest amarantus?

O amarantusie mówi się, że to właściwie nie zboże, a coś pomiędzy zbożem a strączkami. Jest ciężki do sklasyfikowania. Ma znacznie więcej białka, niż typowy rodzaj zboża. Niektórzy używają nawet liści amarantusa do przyrządzania herbaty. Zdarza się też, że uprawia się go jako roślinę ozdobną. Efektowny kolor szkarłatny jest bardzo lubiany przez wiele osób. Nie bez powodu po grecku „amarantus” oznacza „ten, który nie więdnie”. Kwiaty amarantusa zawsze są piękne, nawet po uschnięciu. 

Właściwości amarantusa

Podstawową właściwością amarantusa jest jego ogromna ilość białka. Poleca się go jako lepszy produkt, niż mleko czy tak często polecana soja. Jest doskonałym źródłem witaminy C oraz żelaza czy wapnia. Naukowcy uważają, że potrafi skutecznie obniżać poziom cholesterolu we krwi. Dodatkowo antyoksydacyjne działanie amarantusa sprawia, że będziemy rzadziej chorować. Osoby cierpiące na nietolerancję glutenu także będą chętnie spożywać amarantus. Jest bowiem bezglutenowy. 

Do czego wykorzystać amarantus?

Amarantus występuje w różnych formach, ale warto zainteresować się zwłaszcza jedną. Amarantus ekspandowany to ciekawa opcja, którą możemy dodawać do różnego rodzaju musli czy zdrowych przekąsek. Świetnie będzie pasował do słodkich jogurtów czy świeżych owoców. Warto zauważyć, że amarantus ekspandowany zachowuje wciąż wiele odżywczych właściwości. Ma formę nadmuchanych kuleczek, co może przypaść do gustu nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. W ten sposób znacznie łatwiej będzie je zachęcić do zdrowej alternatywy dla różnych przekąsek. 

Niekiedy amarantus ekspandowany wykorzystuje się również przy zagęszczaniu zup czy też do pieczenia ciast oraz chleba. W przypadku osób cierpiących na celiakię to właśnie amarantus może być alternatywą dla zwykłej panierki dla mięs. Dużym plusem takiego amarantusu jest fakt, że jest od razu gotowy do spożycia.

Amarantus ekspandowany to świetna i zdrowa przekąska, która pozwala naszemu organizmowi się nasycić. Dostarczymy mu też wielu dobrych witamin i wartości odżywczych. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym amarantusa będziemy znacznie dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Mnogość pomysłów na jego wykorzystanie sprawia, że amarantus zawsze będzie świetnym produktem na naszej półce. Dopełnia potrawy i przekąski oraz sprawia, że wszystko smakuje znacznie lepiej. Warto wypróbować go w naszej kuchni i przekonać się o tym samemu.